Úvod do věštění z čajových lístků

10. června 2012 v 16:45 | Winnie |  Věštění z čajových lístků
Věštění z čajových lístků, neboli tasseomantie (arab. tass - šálek, řec. mantie - věštba), je lidový zvyk pocházející z Číny zhruba z 6. století našeho letopočtu. Na Západě zůstal čaj neznámý až do roku 1609, kdy jej holandští obchodníci začali z Orientu dovážet. Nový nápoj zpočátku příliš oblíbený nebyl, ale už v roce 1636 se rozšířil po Francii, 1650 pak pronikl do Anglie, kde se stal neodmyslitelnou součástí tamní kultury. Tou dobou už čaj zdomácněl téměř po celé Evropě - a spolu s ním i hadači z čajových lístků.
Princip čtení z čajových lístků nebyl pro Evropany úplnou novinkou: již staří Římané provozovali oinomantii, tedy vykládání sedliny, která zůstala na dně poháru vína, jiní středověcí hadači se zabývali luštěním tvarů taveného vosku, olova nebo jiných látek.
Nové umění však vyžadovalo znalost správné přípravy nápoje - to zahrnovalo i výběr čajového šálku i ovládnutí znalostí symbolů, jež mohou lístky utvořit. V 18. a 19. století už vznikaly i příručky s výkladem symbolů.
Existují různé a v podrobnostech odlišné metody čtení čajových lístků. Já vás tady seznámím s úplnými základy, které mám už ověřené. Čajový nálev (nejlépe sytě zbarvený indický nebo čínský čaj) se připraví ze sypaného čaje v šálku světlé barvy. Nálev se necedí! Čaj bude pít ten, co si dává vykládat budoucnost. Na dně musí zůstat malé množství nápoje a všechny lístky (snažte se žádný nespolknout). Těmito zbytky dotyčný prstem třikrát zamíchá po směru hodinových ručiček, šálek převrátí a třikrát poklepe na dno, aby většina lístků odpadla. A pak už se můžete začíst do útvarů na dně a stěnách šálku. Najdete tam to, co vás čeká a nemine - každá tečka, čára, geometrický útvar, obraz rostlin, zvířat, lidí má svůj význam; na vás je rozluštit ho. Osamocená rovná čára například znamená pečlivé plánování a pokojnou mysl, dvě rovnoběžné čáry prorokují úspěšnou cestu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama